2.11.09

Yorumlar

Şüphesiz edebiyatta yazarlar kadar eleştirmenlerin de önemi var. Çünkü yazarın eksiklerini ve takdir edilen yanlarını görmesi onun ileriki yazın hayatına ve yapıtlarına yön vermesini etkiler. Bu açıdan gelişime açık olan yazarlar için eleştiri aynı zamanda bir ihtiyaçtır.

Her türden edebiyat eserinin değerlendirilmesinde profesyonel edebiyat eleştirmenlerinin düşüncelerinin yanında yazarı okuyucularının görüşleri de birinci dereceden ilgilendirir.

Bir bilimkurgu öyküsü olan ORAS'ı okuduktan sonra sen de kısa bir değerlendirmede bulunmaktan çekinme ve yazara görüşlerinle destek ol.

3 yorum:

 1. Profesyonel olmayıp kendi keyfine arada kısa hikayeler çiziktiren biri olarak öykünüzü çok beğendim.Sadece sonuç kısmının çok kısa ve havada kalmış olduğunu düşünüyorum.Çok çabuk bağlanmışsonuç,insan belki daha alengirli bir şeyler bekliyor:))
  Başarılarınızın devamını dilerim

  YanıtlaSil
 2. Genel itibari ile başarılı öykü olmuş fakat bazı yerlerde inan ki aklım başka yerlere gidip geldi.Sonuç kısmıda Sishyphos arkadaşında dediği gibi kısa olmuş ve sanki yazı hemen bitirilmek istenmiş gibi gördüm.

  Böyle bir yazının ilk üçe girememesine gerçekten üzüldüm.Bu senin için pozitif bir tecrube olacaktır kesinlikle.Genel anlamda böyle bir yazı(hataları olmasına rağmen) gerçekten tebrik edilmesi gereken bir olay bence.Tebrikler Gürkan MOLLAOĞLU ;)

  YanıtlaSil
 3. @ Sishyphos ve @ Enes İlhan,

  Arkadaşlar, değerli yorumlarınız ve iyi dilekleriniz için çok teşekkürler.

  Her ikiniz de sonuç kısmının çabuk bağlanması ve nispeten hafif kalmış olmasını eleştirmişsiniz. Bu konuda haklısınız ve ben de bunun farkındayım. Ancak yarışmanın kurallarından biri sözcük sınırlaması. Hayalinizdeki öyküyü en iyi şekilde okuyucuya aktarmaya çabalarken bir de bakıyorsunuz ki sözcük limitini aşmak üzeresiniz. Dolayısıyla sonuç bölümünü yeterince etkili bağlayamıyorsunuz. Aslında öykünün gelişme bölümü daha az ayrıntılı olsaydı, sonuç bölümü daha rahat bağlanabilirdi; ancak ORAS, kurgusundan roman yazılabilecek bir konuya dayandığından gelişme bölümündeki detayları anlatmasaydım, istediğimden daha yüzeysel bir öykü ortaya çıkacaktı. Yani öykü kısalığına rağmen çabuk dallanıp budaklanıyor ve aynı hızla bittiği için sonuç bölümü biraz hafif kalıyor.

  YanıtlaSil

Lütfen görüşlerinizi belirtmekten çekinmeyin!