2.11.09

ORAS Sayfa: 1

ORAS


“Son dakika haberini tekrar bildiriyorum, sayın seyirciler! ORAS, kendi bilgilendirme sitesinde Haziran 2102 genel seçiminin gerçekleştirilmeyeceğini duyurdu. Devlet başkanımız sayın cumhurbaşkanının konuyla ilgili bir açıklama yapması bekleniyor.” Haber sunucusu kısa bir duraksama yaşadı. Elinde daha yeni bilgiler olmadığı için aynı birkaç cümleyi üçüncü kez tekrarlamıştı.

Evinde bu son dakika haberinin şokunu yaşayan yazılım mühendisi Profesör Aykut sol kolundaki kol saati benzeri kumandanın ekranında bir ikona dokundu ve üç boyutlu televizyon görüntüsünü iki boyutlu hale getirdi. Ne de olsa artık deminden beri izlediği filmi izleyemezdi.

“Hatırlayacağınız gibi ORAS Türkiye’de ilk kez 2092 seçimlerinde aday olma hakkını kazanmış; fakat yeterince güvenilmeyen sistem seçim barajını aşamamıştı. Organik partilerin – insanlar tarafından kurulan ve yönetilen siyasi partilere bu isim veriliyordu – yönetimdeki başarısızlığı, buna kıyasla ORAS’ın başta olduğu ülkelerdeki başarısı seçmenlerin iki yıl sonraki erken genel seçimde ORAS’ı muhalefet partisi olarak seçmelerini sağlamıştı. ORAS’ın muhalefetteki başarısı 2098 seçimlerinde en çok oy alan parti olmasını sağlamıştı…”

Profesör, kol kumandasının kapı zili uyarısını görünce televizyonu kapattı ve ekrana dış kapıdaki kameranın görüntüsünün yansıtılması için bir başka ikona bastı. Şimdi duvardaki birkaç milimetre kalınlığındaki ekranda kapıda bekleyenlerin görüntüsü vardı. İki polis memurunun yanındaki sivil giyimli kişi kimliğini açıp kameraya doğru uzattı. Bu adam istihbarat servisindendi. Profesör yine kol kumandasıyla kapıyı açtı ve gelenleri karşılamak için dış kapıya yöneldi.

“Ben Ajan Orkun A… Sizi Ankara’ya götürmekle görevliyim,” dedi orta yaşlı, esmer istihbarat görevlisi.

Bir şey söylemeyen Profesör Aykut, kafasını öne ve arkaya doğru yavaşça sallayarak ajanın neden orada olduğunu bildiğini belirtti. Sonra hazırlanmak için izin istedi.

Yeni nesil jet uçağıyla on beş dakikada İstanbul’dan Ankara’ya vardılar. Havaalanında uçaktan inip istihbarat servisine ait helikoptere bindiler. Gece karanlığını renkli fenerler gibi aydınlatan gökdelenler ve diğer yapıların üzerinden uçarak geçen helikopterden Ankara semalarını izleyen Aykut’un aklı oldukça karışıktı. Ne denli büyük bir sorunla karşı karşıya olduklarını en iyi o biliyordu ve bildikleri karamsar olması için yeterliydi.

Birkaç dakika sonra istihbarat servisinin, Ankara şehir merkezinin dışında yerleşime kapalı alandaki ana merkezine indi helikopter. Ajan ve Profesör helikopterden indiler, fakat rütbesiz polislerin buraya girişi yasak olduğundan onlar helikopterle Ankara Emniyeti’ne gitmek üzere havalandılar.

Az sonra istihbarat merkezindeki toplantı odasında hayati öneme sahip bir konu tartışılmaya başlandı. ORAS’ın geliştiricilerinden ve onun hakkında çok gizli bilgilere sahip dünya üzerindeki birkaç kişiden biri olan Profesör Aykut, G10 ORAS Güvenlik Birimi – ORAS’ın hareketlerini takip etmek ve güvenliğini sağlamakla yükümlü G10 ülkelerine bağlı uluslararası birim – üyeleriyle son gelişmeleri değerlendirmek üzere olağan üstü toplantıda bir araya gelmişlerdi.