2.11.09

ORAS Sayfa: 5

“Türkiye’deki seçim iptalinden sonra ORAS tarafından yönetilen ülkelerde güvensizlik ortamı oluştu ve borsalar hızla düşüşe geçti.”

“Uzmanlar, ORAS’ın benzer beklenmedik kararlar almasından korkuyorlar.”

“G10 adına açıklama yapan sözcü Gerhard, ORAS Güvenlik Birimi’nin devrede olduğunu söyledi.”

Aykut ve güvenlik birimi üyelerinden Orkun’u taşıyan özel uçak Nevada Çölü’ne inmekteyken, internetteki son haberleri okuyan Aykut bilgisayarını kapattı. Sistem merkezine güvenlik biriminin tüm üyeleri ulaştıktan sonra içeriye girilip gerekli incelemeler yapıldı. ORAS’a son girişin yapıldığı tarihte, merkeze girebilecek yetkiye sahip olanlardan üçü başka yerlerde olduklarını kanıtlayabildiler. G10’un kurduğu araştırma komisyonunda sadece Stefan Horge, o tarihte orada olmadığını ispatlayamadı. Fakat Stefan’ın savunması ORAS’a eklenen kodların ya da girilen komutların tespit edilemediği, bu nedenle olağan üstü durumun nedeninin hala dışarıdan müdahale mi yoksa sistemin kendi sonucu mu olduğunun anlaşılamayacağıydı. Kod ya da komutların tespit edilememesi dışarıdan müdahale olmadığını gösterebilirdi; fakat bir ihtimal daha vardı: Olağanüstü bilgisayar dehası Stefan, yaptığı işin gizliliğini sağlayacak bir yol bulmuş olabilirdi.

Dünyanın hâkimi olmak, çok para kazanmak ya da sadece hırs… Pek çokları Stefan’ın bu nedenlerle ORAS’ı kontrolü altına almaya çalıştığını iddia ettiler. Bazıları onun masum olduğunu düşünüyordu. Tüm bu tartışmalar arasında geçen dört yıl sonunda dava düştü ve Stefan beraat etti. Ancak ona olan güven sarsıldığı için G10 başkanlarının kararıyla Stefan’ın ORAS’la tüm bağları kesildi.

ORAS ise sistem yedeklemesi sayesinde Aykut ve Tomo’nun çalışmalarıyla müdahaleden önceki haline getirildi ve sorun giderildi. Geride kalan dört yılda, daha önce olduğu gibi ORAS hiç sorun çıkarmadan başarıyla görevini yerine getirdi. Fakat insanların aklında artık derin bir kuşku vardı: Ya Stefan gerçekten masumduysa? Ya ORAS bu kararı kendiliğinden almıştıysa? O zaman, bir gün ORAS insanlığı beklenmedik, hesaplanamaz bir kaosa sürükleyemez miydi? İnsanoğlunun teknolojiye olan güveninin sınırı ne olmalıydı? ORAS’ın yönetimindeki mutlu insanlar şimdi bu soruları tartışıyordu.


SON