12.11.09

Giriş

Kısa Bir Giriş

ORAS (Ortak Akıl Sistemi), 2008 yılında Türkiye Bilişim Derneği (TBD)'nin düzenlediği Bilimkurgu Öykü Yarışması'na katılmak üzere yazdığım öyküdür. Yarışmanın üç konusundan biri olan "gelecekte yönetim" temasından yola çıkarak kurguladığım öykü yarışmada finale kalmaya hak kazandı; ancak jürinin seçtiği ilk üçe giremedi.

Çocukluğumdan beri süre gelen yazı merakım beni gerek bilimkurgu gerekse başka türlerde hikayeler yazmaya yönlendirdi. Hikayelerin yanı sıra bir bilimkurgu roman yazdım ve bir yenisi üzerinde çalışıyorum. Ancak benim gibi yazın alanında birşeyler üretmeye çabalayan genç arkadaşlarımın da bildiği gibi bir edebiyat eserinin basılması (hele bunu tek başınıza karşılayabilecek maddi imkandan yoksunsanız) hiç de kolay bir iş değil. Ürettiklerini başka insanlarla aktif bir şekilde paylaşamamak bir yazar için en umut kırıcı şeylerden biri. Nitekim yazar düşüncelerini, hayallerini ve duygularını diğer insanlarla paylaşmak için yazar.

Kariyer ve gelecek planlarını edebiyat üzerine kurmuş birisi değilim; ancak her zaman edebiyatla hem okur hem de yazar olarak ilgilenmeye devam edeceğim. Birgün kitaplarım kitabevlerinin, kütüphanelerin raflarında yer alır mı, bilmiyorum. Ancak internetin kolay paylaşım avantajını kullanarak hikayelerimden birini Blogger üzerinden paylaşmaya karar verdim.

Blog Hakkında

ORAS'ı bilimkurgu okuyucularıyla paylaşmak için açtığım ortakakilsistemi.blogspot.com bir Google Blogger blogudur.

Rahat okunması için öyküyü beş sayfaya ayırdım. Ayrıca internet üzerinden bulduğum resimlerden hazırladığım Resimler sayfası ile öyküye görsellik kazandırmaya çalıştım. Bu sayfanın da ilginizi çekeceğini düşünüyorum. Yorumlar sayfasında öykü ve blog hakkındaki görüşlerinizi dile getirebilirsiniz. Tüm sayfalara İçindekiler menüsünden ulaşabilirsiniz. Menünün üstünde yer alan profil resmine tıklayarak yazar hakkında daha fazla bilgiye, diğer bloglarıma ve iletişim bilgilerine ulaşabilisiniz.

Kullanım Bilgileri

ORAS öyküsünün tüm hakları öykünün yazarı Gürkan Mollaoğlu'na ve kitap halinde basılma hakkı ise Türkiye Bilişim Derneği'ne aittir. Öykünün bir kısmının veya tamamının başka bir yayın organında izin alınmaksızın kullanılması yasaktır.